Sosyal Medya Yönetiminde Video & YouTube Kullanımı Neden Önemlidir?

Görsel çalışmaların ve videoların, metin tabanlı içeriklere göre daha fazla dikkat çektiği bir gerçek. Yapılan istatistiki çalışmalar da bunu göstermektedir. Yani günümüzde insanlar, okuma zahmetine girmeden bir şeylere ulaşmak istiyorlar. Bunu da en iyi fotoğraflar ve videolar yerine getiriyor.

Sosyal medya yönetiminde en önemli özellik, yönetilen markaya etkileşim getirmektir.

Facebook içerikleri her ne kadar video içerse de, Google aramalarında çıkmaması, benzer şekilde Twitter içeriklerinin arama sonuçlarında gösterilmemesi, hesapları mecra içindeki etkileşime mahkum kılıyor. Blog içeriklerinin de sadece arama motorlarına yönelik olduğunu ve etkileşiminin büyük bölümünün arama motorlarından geldiğini düşündüğümüzde, markalar bir çıkış yolu aramak zorunda kalmışlardır. Her ne kadar etkileşim noktasında diğer sosyal ağların gerisinde kalsa da, hem izlenme sayısının önemi hem de arama motorlarında ilk sayfadan verilmesi, Youtube videolarının önem derecesini yükseltmiştir.

Youtube, birçok marka için iyi bir pazarlama alanı olarak görülebilir. Ürün inceleme, ürünlerin gerçek hayatta kullanımı, açıklamalar, röportajlar gibi içeriklerle marka, Youtube üzerinden birçok kişiye ulaşabiliyor. Çünkü insanlar Youtube üzerinden de arama yapıyorlar ve bir ürünü deneyimlemiş kişilerin yorumlarını, başka birinin röportajını, gerçek hayatta bir ürün nasıl kullanılır gibi şeyleri Youtube üzerinden çok rahat bir şekilde görebiliyor. Youtube, bu ve bunun gibi birçok fırsatı ile markanın hedef kitlesine ulaşmasındaki en etkili silah olarak karşımıza çıkıyor.

Youtube’u bir video platformu olarak görmek ise onun potansiyelini küçümsemek anlamına geliyor. Youtube, canlı yayın özelliği, Google’daki etkili hali, etkileşime geçen kullanıcıları ile büyük bir sosyal ağ aslında. Burayı besleyen bir marka, sosyal medya stratejisini doğru bir şekilde kurmuş demektir diyebiliriz.

Geleceğin videoda olduğunu görenler, 2006’da Youtube’u kurduklarında bu noktaya geleceğini belki de düşünmediler. Biz ise Youtube’u bir video sitesi olarak düşünerek küçümsemiş olabiliriz aslında. Youtube, birçok özelliği ile pazarlamacıların en sevdiği mecralardan ve gelecekte de bu değişmeyecek. 360 derece video desteği, 4K video yüklenebilmesi ve izlenebilmesi, Youtube’u daha güçlü bir platform haline getirecek. Markalar için Youtube bir vazgeçilmezdir.

Sizde video içerik üretmek ve Youtube’da ön plana çıkmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.Yazar: Salih ÇAKTI
Selçuk Üniversitesi mezunu olan Salih Çaktı internet sektöründe girişimci olarak hayatına devam etmektedir. Digi.kitchen'in kurucusudur. Hem online hem de offline pazarda faaliyet gösteren Digi.Kitchen, ilk olarak Digibus ile daha sonra sırasıyla Blogger Akademi, Widgate ve Contjet projeleri olmak üzere beş girişimiyle faaliyet göstermektedir

Bir yanıt yazın